Organizace CSS

Napsat hodně CSS kódu není žádný problém. Horší je to s jeho údržbou, to všichni víme. Tady najdete všechny naše text na téma organizace a psaní CSS kódu.

Style Queries v CSS: zeptejte se na styl prvku

1. 3. 2023 — Po dotazech na média a na kontejner zde máme první implementaci dotazů na styl. Chrome od verze 111 umožní dotazovat se na hodnotu custom properties v konkrétním prvku. To se může hodit.

Pokračovat…


Pseudotřídy v CSS (staré i úplně nové)

8. 8. 2022 — Plním další chybějící místo v příručce CSS. Je to známé a zároveň je to nové. Díky specifikaci Selectors Level 4 a spolupráci tvůrců prohlížečů můžeme dnes, my webaři, používat pseudotřídy, o kterých se nám dříve nesnilo a pomohou nám psát styly jednodušeji a efektivněji.

Logické vlastnosti a rozměry v CSS (Logical Properties and Values)

1. 10. 2021 — Občas v CSS potřebujeme tvořit layout v jazycích, které mají jiný směr než ty evropské. Nejen pro tyhle účely vznikla abstraktní vrstva nad fyzickými směry (left, top) jménem CSS Logical Properties. Myslím, že to může být zajímavé, i když nepracujete zrovna s arabštinou nebo japonštinou.

Tailwind CSS: další evoluční krok pro CSS frameworky

21. 7. 2021 — Tailwind je velmi zajímavý CSS framework, postavený na atomických třídách, ale zároveň ponoukající k vytváření komponent. Pro spoustu lidí může konečně o framework jejich gusta a i mě se velmi líbí.

Feature Queries v CSS: @supports a detekce podpory prohlížečů

8. 3. 2021 — Podrobný text o dnes už snad základní výbavě každého frontendisty. Pravidlo @supports umožňuje dotazovat se na podporu CSS vlastností ve stylech nebo v JavaScriptu. Je moc užitečné. Mimochodem, znáte jeho nové rozšíření funkcí selector()?

Kaskáda v CSS: skrytý „nepřítel“

7. 10. 2018 — Hodí naučit dvě věci v CSS – kaskádu a dědičnost. Pak to žádný nepřítel není. To první teď chci rozebrat v detailním článku.

Komponety versus kontexty v CSS

3. 10. 2018 — Stylovat komponentu přes rodiče? V komponentovém přístupu to moc dobré není. Jenže nežijeme v ideálním světě.

@extend v preprocesorech: Bacha na něj!

30. 9. 2018 — @extend je pro mě archeologická vykopávka ze světa, kdy jsme ještě nepoužívali modulární CSS prezentované dneska hlavně metodikou BEM.

Další články