Poslední událost, která indikuje, že prohlížeč stáhl celé HTML i všechny v něm odkazované prvky - CSS, JS, obrázky nebo <iframe>
.
V JavaScriptu na ni můžeme čekat takto:
window.addEventListener("load", function(event) { … });
Load jako metrika rychlosti? Raději ne
Je to tradičně nejpoužívanější metrika rychlosti webu. Nic proti ní a vylepšování jejich hodnot. Zhola nic vám ale neřekne o uživatelském prožitku.
Když totiž například bude stránka zobrazená, interaktivní (a už dávno konzumovaná uživatelem) a na pozadí ještě stahuje velký obrázky někde do patičky, uživatel o tom vlastně vůbec neví. Přitom událost „Load“ může vycházet dost nehezky. Proto ji osobně rozhodně nepřeceňuji, viz také 7 blbostí z oblasti webové rychlosti.
Metriku uvidíte například v záložkách Network vývojářských nástrojů Firefoxu nebo Chrome jako červenou čáru. Ale nějak ji uvádějí vlastně všechny měřící nástroje.
Zajímavou podobu má v Google Analytics. Ty ukazují „průměrnou dobu načítání stránky“ pro různé uživatelské kontexty (zařízení, prohlížeče nebo geografické umístění). Jde o reálné uživatele, takže nějaký smysl tahle metriku v Analytics má.
V Analytics je přesně definována takhle:
Průměrná doba (v sekundách), kterou trvá načtení stránky od spuštění zobrazení stránky (tj. kliknutí na odkaz vedoucí na stránku) do úplného načtení v prohlížeči.
Související
Celkovou dobu načtení ukazují snad všechny nástroje. Z těch, které používám já, jsou to Chrome DevTools, Lighthouse nebo WebpageTest. WebpateTest ale ukazuje těch metrik pro finalizaci dokumentu víc, takže si v tom pojďme udělat pořádek.
WebpageTest.org: Load Time, Document complete a Fully loaded
Budu vycházet z vysvětlení Patricka Meenana:
- Document Complete
Moment, kdy prohlížeč spouští událost Load. - Fully Loaded Okamžik po události Load, kdy navíc síťová aktivita ustála alespoň na dvě vteřiny.
- Load Time
Totéž jako Document complete, tedy událost Load. U mých testů se čísla vždy shodují. Zatím tedy moc nevím, k čemu je to dobré.
Komentáře
Máte doplnění, komentář nebo jste našli chybu?
Pro přidání názoru se prosím
přihlaste nebo si zřiďte účet.