Jak funguje prohlížeč a jak optimalizovat rychlost stránky v něm? Tajemná magie, nyní dostupná všem webařům.
Po tomto půldenním školení už budete vědět, co se v prohlížeči děje. Den s Michalem vám vytrhne trn z paty, pokud zažíváte některé z těchto situací:
- Metriky rychlosti webu zaměřené na JavaScript (jako TBT) jsou mizerné. Chvíli trvá, než je web po vykreslení možné použít.
- Animace není plynulá. Vy ale netušíte proč.
- Prohlížeč se na vaší krásné stránce zadýchává při scrollování.
- Záložka „Performance” v Chrome DevTools se vám líbí, ale chtěli byste ji umět také používat.
Obsah školení
- Jak funguje prohlížeč
Hrubé představení fungování browserů, prakticky s dopady na psaní kódu. Zaměřeno na to, co zajímá nás vývojáře, hlavní vlákno. - Výkon CSS
Už samotné CSS může mít přímý vliv na rychlost vykreslení a překreslení stránky. Projdeme všechny faktory, které mohou rychlost webu ovlivňovat. - Výkon JavaScriptu
JavaScript je problematický. Nemá totiž žádné limity a proto se z něj může jednoduše stát nespoutaný živel, který rychlost webu začne nabourávat z mnoha stran. A taky, že nabourává.
Je to pro mě?
Pokročilí
Školení je určeno primárně profesionálním webovým vývojářům a vývojářkám zaměřeným jak na klasický vývoj (PHP, .NET…), tak moderní javascriptové frameworky (React, Vue…). Doporučujeme mít základní povědomí o rychlosti načítání. Měli byste umět základy ladění rychlosti v Chrome DevTools, které je ale možné dostudovat na videu v ceně školení.
Co potřebuji?
Doporučujeme mít nainstalovanou aplikaci Zoom. Detailní instrukce dorazí účastníkům v instrukcích e-mailem týden před školením.
Lektor: Michal Matuška
Michal je zkušený frontendový vývojář, který svými praktickými znalostmi pokrývá i hodně skrytá zákoutí CSS, JavaScriptu nebo SVG. Michal spoluzaložil brněnské SUPERKODERS, jejichž je technickým šéfem a kde se podílí na vývoji frontendu pro velké české firmy. Konzultuje rychlost webů pro klienty PageSpeed.cz.