Martin Michálek Martin Michálek  – 7. 2. 2022

S Robinem tradičně reagujeme na výsledky ankety State of CSS 2021. Nejprve krátké zamýšlení o výhodách a nevýhodách anket. Pak už sypeme novinky a přemýšlíme, jak užitečné pro webaře mohou být. Grid, subgrid, Container Queries, Cascade Layers, clamp(), funkce barev, funkce pro porovnávání… Opět se nám to do stylů sype ve velkém.

Smysl anket a nesmysly v nich

Anketám „State of CSS/JS“ se věnujeme pravidelně a tak nám tentokrát přišlo správné se zamyslet nad různými zkresleními, které v jejich výsledcích vidíme.

Prvním je specifická cílová skupina. Ankety vyplňují jen jednotky tisíc lidí z pravděpodobně mnohamilionové skupiny vývojářů. A vyplní je ti, kteří sledují trendy a jsou vlastně na špičce vývoje frontendových technologií.

Dále zde můžeme čekat zkreslení způsobené egem. Vzhledem k tomu, že ankety poněkud nešťastně kombinují průzkum s kvízem, jehož výsledek je možné sdílet na webu, je docela dobře možné, že účastníci nad svými znalostmi přimhouří oči a to může silně zkreslovat míru známosti některých technologií, hlavně právě u CSS.

O těchto zkresleních je dobré vědět, pokud se anketami necháváte inspirovat. Firemní strategie bychom na základě State of CSS/JS nestanovovali, ankety mohou ale být vcelku návodem, které technologie jednotliví webaři mohou učit a které naopak pomalu opouštět.

Doufám, že v tomhle vám pomůže i náš komentář k nim.

Podcast

MP3 ke stažení

Obsah

Nalaďte nás

SpotifyiTunesGoogle PodcastyTuneInAnchorRSS podcastů.

Ale vážně – kde nás posloucháte? [email protected]