Užitečnost nových technologií bývá částí lidí podceňována, části přeceňována. Zkusím nás tímto článkem zařadit do třetí skupiny, která se k frontend frameworkům staví střízlivě.
Bootstrap mám buď v některých situacích odzkoušený nebo jsem se k historkám o jejich nasazování dostal z první ruky. Naskytlo se celkem 6 ověřených scénářů, kdy pomůže, nepomůže nebo pomůže s podmínkou.
Pomůže
1) Webové aplikace
Administrace, intranety… prostě aplikace v prohlížeči. V tomhle segmentu znamená Bootstrap revoluci. Grafici a frontend kódeři přicházejí o práci. Programátor si sedne k Bootstrapu a velice rychle má hotové docela hezké rozhraní. Scénář kdy Bootstrap pomůže se třemi vykřičníky.
2) Prototypování UI v prohlížeči
Prototypujete v prohlížeči? Prezentační weby, aplikace, eshopy… cokoliv? Pokud jste to nezkusili, děláte chybu, ale nebudeme odbočovat. Až tuhle cennou techniku vyzkoušíte, vzpomeňte si na Bootstrap.
3) Využití Bootstrap komponent
Vy pokročijejší víte, že Boostrap nemusíte využívat jako celek. Vytáhnete si z něj třeba jen karusel a… profit! Nebo formuláře, ty jsou samy o sobě dost velký pomocník. Nebo jakoukoliv jinou komponentu. Vítané ušetření práce, i když Bootstrap jako celek nemusíte.
Nepomůže
Wow-efekt prezentační weby. Cokoliv příliš organického a málo modulárního, příliš grafického a málo nativního, příliš košatého a málo minimalistického. Rozumíme si?
Antipatterny je dobré znát, protože někteří z nás mají nekritické nadšení pro novinky ve webařském DNA. Od nich se můžeme odpíchnout a doskočit až k šedivé zóně mezi pomohou a nepomohou.
Pomůže, ale…
1) Responzivní řešení
Ano, Bootstrap je taky responzivní framework. Ale uděláte na něm dobrý responzivní web?
Bootstrap zásadně pomůže pokud s responzivním webdesignem začínáte. I těm zkušenějším může pomoci s layoutem nebo responzivními komponentámi — vezměme třeba navigaci. Nasadíte ji a techniku přizpůsobování malým či velkým displejům nemusíta řešit.
Tady jeho pomoc končí. Nijak neřeší rychlost načítání, potřebu nastavovat breakpointy na míru konkrétního obsahu nebo načítání různé verze komponent podle velikosti displeje.
Dobrý responzivní web vám zařídí dobrý webdesignér, nikoliv Bootstrap.
2) Prezentační weby – problém a příležitost zároveň
Zjednodušování komplexních problémů je lidská přirozenost a tak se nelze divit lidem, kteří Bootstrap považují za něco co je spasí vždy a všude. Měli byste slyšet co si o tom myslí kódeři, kteří pak pseudo-Bootstrap PSDéčko lámou „do Bootstrapu jak chtěl klient“.
Využití Bootstrapu u prezentačních webů je možné, ale nelze dělat z vůle (klienta, grafika, kódera, Boha…).
Vyžaduje totiž změnit způsob uvažování celého týmu. Přestat přemýšlet ve stránkách a péesdéčkách, dělat to v komponentách. Pochopit a respektovat mřížku. Porozumět typografii a vertikálnímu rytmu stránek postavených na Bootstrapu. Vstřebat zákonitosti responzivního webdesignu.
Pokud se někomu nedejbože takto podaří vzdělat celý tým od zadavatele po programátora, tipuji, že se mu otevírá celá nová tržní nika velmi efektivně udělaných prezentačních webů. Jdete do toho?
Takže ano — frontend framworky jsou někdy revolučně prospěšné, někdy docela fajn, někdy zase úplně naprd a někdy by pomohly, ale vyžaduje to přepnout spínač v hlavě.
Tolik můj současný otisk mysli. Budu rád když se v komentářích podělíte o všechny možné zkušenosti i s jinými scénáři použití.
Komentáře
Máte doplnění, komentář nebo jste našli chybu?
Pro přidání názoru se prosím
přihlaste nebo si zřiďte účet.