Style Queries v CSS: zeptejte se na styl prvku
1. 3. 2023 — Po dotazech na média a na kontejner zde máme první implementaci dotazů na styl. Chrome od verze 111 umožní dotazovat se na hodnotu custom properties v konkrétním prvku. To se může hodit.
Napsat hodně CSS kódu není žádný problém. Horší je to s jeho údržbou, to všichni víme. Tady najdete všechny naše text na téma organizace a psaní CSS kódu.
17. 6. 2024 — Vezmeš si ji na prázdniny s sebou? Kup si ji právě teď. Od června do září bude tenhle booster zlepšení tvých znalostí CSS za tuto skvělou cenu.
1. 3. 2023 — Po dotazech na média a na kontejner zde máme první implementaci dotazů na styl. Chrome od verze 111 umožní dotazovat se na hodnotu custom properties v konkrétním prvku. To se může hodit.
24. 11. 2022 — Styly máme všichni rádi, ale jejich organizace nám občas působí těžkosti. Nové pravidlo @layer a vrstvení stylů nám může pomoci. Že by to byl konec těžkopádného přetěžování specificity? Uvidíme.
8. 8. 2022 — Plním další chybějící místo v příručce CSS. Je to známé a zároveň je to nové. Díky specifikaci Selectors Level 4 a spolupráci tvůrců prohlížečů můžeme dnes, my webaři, používat pseudotřídy, o kterých se nám dříve nesnilo a pomohou nám psát styly jednodušeji a efektivněji.
1. 10. 2021 — Občas v CSS potřebujeme tvořit layout v jazycích, které mají jiný směr než ty evropské. Nejen pro tyhle účely vznikla abstraktní vrstva nad fyzickými směry (left, top) jménem CSS Logical Properties. Myslím, že to může být zajímavé, i když nepracujete zrovna s arabštinou nebo japonštinou.
21. 7. 2021 — Tailwind je velmi zajímavý CSS framework, postavený na atomických třídách, ale zároveň ponoukající k vytváření komponent. Pro spoustu lidí může konečně o framework jejich gusta a i mě se velmi líbí.
9. 6. 2021 — Květnový díl podcastu vznikl jako záznam diskuze o novém a zajímavém CSS frameworku, která proběhla během prvního ročníku konference Frontendisti.cz, takzvaného FrontKonu.
8. 3. 2021 — Podrobný text o dnes už snad základní výbavě každého frontendisty. Pravidlo @supports umožňuje dotazovat se na podporu CSS vlastností ve stylech nebo v JavaScriptu. Je moc užitečné. Mimochodem, znáte jeho nové rozšíření funkcí selector()?
21. 7. 2020 — CSS kód je snadné psát, ale špatně se spravuje jeho větší množství. Proto vznikly metodiky OOCSS, BEM, ITCSS nebo SUIT CSS.
5. 11. 2019 — Jak vracet nastavení vlastnosti k výchozí nebo poděděné hodnotě a taky jak všechno zrušit pro potřeby refaktoringu.
30. 10. 2019 — Spolu s kaskádou je to základní vlastnost CSS. Dokážete ji definovat?
18. 2. 2019 — Když utility třídy nasadíte na složitější komponenty, správa se stává problematickou. Proto se často kolo uzavře a najednou jste zpět u klasických BEM komponent nebo jiné abstrakce. Mají tedy utility vůbec nějaký smysl? Myslím si, že ano.
13. 2. 2019 — Tenhle text chci napsat už asi dva roky, zhruba tak dlouho se mezi frontendisty tohle téma řeší.
16. 12. 2018 — Navážeme na text o tvorbě bodů zlomů ve webdesignu. Tentokrát se podíváme na možnosti jejich realizace v CSS kódu. A samozřejmě v preprocesorech.
7. 10. 2018 — Hodí naučit dvě věci v CSS – kaskádu a dědičnost. Pak to žádný nepřítel není. To první teď chci rozebrat v detailním článku.
3. 10. 2018 — Stylovat komponentu přes rodiče? V komponentovém přístupu to moc dobré není. Jenže nežijeme v ideálním světě.