7. 2. 2023
—
V druhém díle podcastu natáčeném v lednu v Productboardu jsem s Honzou Sládkem z Contemberu a některým z vás v publiku přemýšleli nad vlivem novinek ve světě umělé inteligence (nebo spíše strojového učení, AI/ML) na práci vývojářů.
5. 2. 2023
—
Přednost dostanou metriky Web Vitals. Metrika TTI (Time To Interactive) naopak ze skóre a viditelných reportů úplně mizí.
14. 12. 2022
—
Využili jsme nedávné koupě Figmy obrem jménem Adobe a s našimi milými hosty probrali příčiny raketového vzestupu nejpopulárnějšího nástroje pro návrh designu webů. Adéla a Honza nám popsali, co jsou unikátní výhody Figmy. Na závěr jsme se zamýšleli, co bude s Figmou teď, když je součástí převážné nepopulárního Adobe.
26. 9. 2022
—
Node, Deno, Bun…? S Borkem (nyní CTO v Shoptetu) se vám v těch serverových javascriptových věcech pokoušíme dělat pořádek. Sobě taky.
23. 6. 2022
—
Přečtěte si, jak jsem se stal sazečem své vlastní knihy. Stalo se tak s pomocí webových technologií, knihovny Paged.js a několika přesně mířených ručních zásahů do PDF v Acrobatu.
7. 2. 2022
—
Robin a Martin tradičně reagují na výsledky ankety State of CSS 2021. Nejprve krátké zamýšlení o výhodách a nevýhodách anket. Pak už sypeme novinky a přemýšlíme, jak užitečné pro webaře mohou být.
31. 1. 2022
—
[Aktualizováno 31. 1. 2022] Sledovací cookies jsou všude. Překvapilo mě, že i na menším webu není vlastně úplně jednoduché se jich zbavit.
22. 12. 2021
—
Filipa nejspíš znáte jako jednoho z prvních Čechů zaměstnaných v Googlu a jako propagátora Dartu a Flutteru. V této epizodě se o obou tématech krátce bavíme. Nejvíc se ovšem ptáme na boční projekty, kterých má Filip přehršel.
23. 11. 2021
—
Nová verze nástroje pro audit webu Lighthouse přináší přepracované rozhraní testů, nové PageSpeed Insights a také User Flows, možnost testovat průchod uživatele službou, včetně jeho interakcí.
16. 11. 2021
—
[Aktualizace po vydání Lighthouse 9] Proč a jak Lighthouse používat. Co umí a jak funguje. Podíváme se taky na použití pomocí příkazové řádky a pravidelné spouštění.
26. 10. 2021
—
Břéťa Proft z Pipedrive (a z Prahy) s námi sdílel zkušenosti s mikrofrontendy, takže jsme opět pokryli jedno téma, které na nás vyskakovalo v předchozích epizodách. Zde očekávejte úvod do microfrontends, ale také porovnání zkušenosti Břéťovy a Robinovy firmy.
20. 10. 2021
—
V novém textu se budeme zabývat starou známou věcí – náhledy webů pro Facebook, Twitter a další. Specifikace Open Graph, Twitter Cards a oEmbed ale prozkoumáme za hranice základů a uděláme to opět salámovou metodou.
30. 8. 2021
—
[Aktualizováno] Proč dělat weby blbě, když je můžeme dělat dobře? Třeba podle checklistu ze Vzhůru dolů.
21. 7. 2021
—
Tailwind je velmi zajímavý CSS framework, postavený na atomických třídách, ale zároveň ponoukající k vytváření komponent. Pro spoustu lidí může konečně o framework jejich gusta a i mě se velmi líbí.
15. 6. 2021
—
Změna váh metrik, nové počítání CLS, Source Tree, třídění rad v auditu a tak dále. Osmá verze je zaměřená na rychlost. To samozřejmě stojí alespoň za krátký blogpost.